Filistin’deki Birzeit Üniversitesi Öğretmenler ve Çalışanlar Sendikası, Üniversite Öğrencilerinin Dünya Çapında Filistin’le Dayanışmasını Selamlıyor

Ramallah’ta bulunan Birzeit Üniversitesi’nde örgütlü Öğretmenler ve Çalışanlar Sendikası 27 Nisan’da, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde başlayan Filistin halkıyla dayanışma eylemlerini desteklemek için “Küresel İntifada: Akademik Özgürlüğü Savunurken” başlıklı bir bildiri yayımladı. Dünyanın her yerinde Filistin halkının haklı mücadelesini bastırmaya ve susturmaya çalışan faşist ve Siyonist kampanyaya karşı Filistinli bilim insanlarının ve akademisyenlerin yanında olduklarını vurguladı.

Bildiride Gazze halkına yönelik savaş ve soykırım koşullarında, bölgedeki üniversiteler başta olmak üzere, her türlü Filistin kurumunu ve Filistinli öğrencileri, eğitim çalışanlarını hedef alan Siyonist İsrail’e ve onun akademisine karşı boykotun hiçbir zaman bu kadar acil olmadığı açıklandı. İsrail akademisi Filistin’de uygulanan etnik temizlikte ve askerî işgalde merkezî bir rol oynarken Siyonistlerin akademik özgürlük iddialarının palavradan başka bir şey olmadığı belirtildi.

Birzeit Üniversitesi’ndeki eğitim emekçileri, İsrail akademisinin gerçek yüzünü ifşa etmek ve Siyonist akademiyi boykot etmek için dünyanın birçok üniversitesinde eylemler gerçekleştiren öğrenci hareketini sonuna kadar desteklediklerini açıkladı. İsrail’in Filistin halkına yönelik etnik temizlik ve soykırım girişimine karşı ortaya çıkan uluslararası intifadayı büyütmenin ve faşizm karşısında kampüslerde sesimizi yükseltmenin kalbi Filistin ile birlikte atan tüm öğrencilerin ve akademisyenlerin görevi olduğu vurgulayan bildiri, tüm eğitim sendikalarına ve öğrenci hareketlerine örnek olmalı.