Filistin Toprak Günü’nün 47’nci yılı

Filistinlilerin direnişinin sembolü haline gelen Toprak Günü’nün 47’nci yılı dolayısıyla Gazze Şeridi’nde ve işgal altındaki Filistin topraklarında etkinlikler düzenleniyor.

Filistin halkının mücadelesini, toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve özgürlüğünü simgeleyen “30 Mart Toprak Günü”nde siyonist işgal, her yıl olduğu gibi bu yıl da başta Filistin toprakları olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde protesto ediliyor.

İsrail güçleri, 30 Mart 1976’da Filistin’in kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto etmek için direniş başlatarak, genel greve gitti. İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi öldürdü ve yüzlerce kişiyi yaraladı. Bu olay, İsrail’in Filistin topraklarına el koymasına karşı direnişin sembolü haline geldi. 30 Mart o günden beri “Filistin Toprak Günü” olarak anılıyor.

30 Mart tarihi, Filistin topraklarının işgal altında olduğunu göstermesi, siyonist işgale karşı Filistin halkının varlığını, birliğini, toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve özgürlüğünü ifade etmesi açısından önemli bir gün. 47 yıldır sürdürülen bu gelenekle Filistinliler, vatanlarından vazgeçmeyeceklerini, yurtlarına dönmek için mücadelelerini sürdüreceklerini, siyonist işgali tanımayacaklarını dile getiriyor.