İsrail Güçlerinin Aksa’ya Saldırısı Illinois Üniversitesi’nde Protesto Edildi

İsrailişgal güçlerinin Ramazan ayında Filistinlilere yönelik artan saldırıları üzerine dünyanın birçok bölgesinden Filistin halkıyla uluslararası dayanışma eylemleri düzenleniyor. Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde SJP’nin (Students for Justice in Palestine) öncülüğünde organize edilen eylemde İsrail işgal güçlerinin geçtiğimiz 15 Nisan Cuma günü Mescid-i Aksa’ya düzenlediği saldırılar kampüste öğrenciler tarafından protesto edildi.  

Foellinger Oditoryum önünde başlayan eylemde SJP, siyasi partiler ve çeşitli öğrenci topluluklarının katılımıyla basın açıklamaları okundu ve İsrail’in Filistin halkına yönelik artan saldırıları sert bir şekilde kınandı.  SJP yaptığı basın açıklamasında, İsrail işgal güçlerinin Filistinlilerin kutsal saydığı Ramazan ayında ibadet eden yüzlerce Filistinliyi plastik mermilerle yaraladığını, kör ettiğini ve yüzlerce Filistinliyi işkence ederek tutukladığını vurguladı. Özellikle ana akım Batı medyası tarafından sıklıkla vurgulanan ‘’eşit güçler’’ yalanına dikkat çekildi. Ortada eşit güçler olmadığı, aksine sömürgeci-yerleşimci bir devlete karşı bir özgürlük mücadelesinin sürdüğü, çatışmanın değil bir ezilen-ezen ilişkisinin olduğu ve devam eden bir işgalden söz edilmesi gerektiği belirtildi. 

Foellinger Oditoryumu önünde başlayan eylemden sonra öğrenciler üzere çeşitli üniversite birimlerine sloganlı bir yürüyüş gerçekleştirdi ve basın sözcüleri bu birimler önünde basın açıklamalarını okudu. Yürüyüş sırasında Filistin direnişine destek veren ve Siyonist İsrail’i teşhir eden sloganlar atıldı.

Farklılık ve Katılım Ofisi (Office of Diversity and Inclusion) binası önünde siyahi öğrencilerden de Filistinlilere destek mesajları iletildi. Devrim için Siyahi Öğrenciler’den (Black Students for Revolution) bir basın sözcüsü, Filistin ve Siyahi Özgürlük hareketlerinin iç içe geçmiş olduğunu, bu iki hareketin özgürlük mücadelesinin ancak kapitalizmin, emperyalizmin ve sömürgeciliğin uluslararası düzeyde yenilgisiyle zafere ulaşabileceğini belirtti. 

Eylem Swanlund yönetim binası ve Alma Mater meydanına yapılan yürüyüşlerin ardından sona erdi. Basın açıklamalarını okuyan siyasi partiler ve öğrenci toplulukları Filistin halkına ve üniversitedeki Filistinli öğrencilere dayanışma mesajlarını iletti. Filistinli öğrencilerin eylemine katılan bir yoldaşımız da Emperyalizme ve Siyonizme Karşı Filistin Dostları adına Filistinli öğrencilere uluslararası dayanışma mesajını iletti.