Siyonist katil Herzog’un Türkiye ziyaretini İstanbul’da protesto ettik

9 Mart 2022 Çarşamba günü saat 19:00’da Siyonist İsrail’in cumhurbaşkanı, apartheid rejiminin bekçisi ve Filistinlilere yönelik etnik arındırma uygulamalarının yürütücüsü İsaac Herzog’un İstibdad rejiminin davetlisi olarak Türkiye’ye yaptığı ziyareti protesto etmek üzere İstanbul’da bulunan İsrail sözde konsolosluğu önünde bir araya geldik. Eylemimize Tokad, Eğitim İlke Sen ve bir süredir devam eden #HerzogDefol kampanyasından arkadaşlarımız da katılarak bize destek oldular ve bu önemli günde Filistin davasına omuz verdiler. Burada okuduğumuz basın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz:

Değerli basın emekçisi kardeşlerimiz, kıymetli emekçi halkımız,

Filistin halkının katili, ırk ayrımcılığına dayanan bir Apartheid sisteminin başı, Filistin’deki Siyonist işgalin mimarlarından, İsrail cumhurbaşkanı Isaac Herzog bugün Ankara’da. Bu ziyaretten büyük bir utanç duyuyoruz. Kendisine böyle bir davetin yapılmış olmasından dolayı büyük bir öfke içerisindeyiz!

Herzog, Filistin halkının topraklarından sürülmesi ve bir etnik arındırmaya tabi tutulması sonucunda kurulmuş bulunan İsrail adlı gayrımeşru devletin cumhurbaşkanıdır. Bu devlet, bugün Filistin’in tamamını işgal altında tutmakta, Gazze’deki Filistinlileri acımasız bir abluka altında sefalete mahkum etmekte, Kudüs’te yoğun bir etnik arındırma programı uygulamakta, Batı Şeria’da neredeyse her gün en az bir Filistinli’yi katletmektedir. Suriye’yi canı ne zaman istese bombalamakta, bu ülkeye ait Golan Tepeleri’ndeki işgalinden vazgeçmemektedir. Siyonist İsrail, bölgedeki tüm gerici rejimlerin dostu, bölgenin emekçi halklarının düşmanıdır. Böyle bir daveti de, bu alçağın ziyaretini de kabul etmiyoruz!

İstibdad rejiminin bu hamlesi, geçtiğimiz aylarda Mısır ve BAE ile yaptığı normalleşme girişimlerinin bir devamıdır. Nedeni çok açıktır. Bir avuç asalağın zenginliğini daim kılmak için uygulanan ekonomi politikaları, memleketi 70 cente muhtaç kılmış, Merkez Bankası’nın döviz rezervleri vaktiyle hortumlandığı için de İstibdad rejimi yüzünü 15 Temmuz darbesini destekleyen BAE’ye, Mısır’a, şimdi de vaktiye “one minute” dediği İsrail’e çevirmiştir. Ancak İstibdad rejiminin iktisat politikaları gibi, bunların sonuçlarına yönelik girişimleri de emekçi halkımızın aleyhinedir. Bölgemizde emperyalizm ve Siyonizmi güçlendirecek bu tür girişimler, hem Filistin halkının hem de Türkiye işçi sınıfının aleyhinedir. İsrail ile yakınlaşmayı da, normalleşmeyi de reddediyoruz!

İsrail ile anlaşmaktan ne beklendiğini de biliyoruz. Yıllardır söylediğimiz gibi, Türkiye ile İsrail arasında aslında gerçek bir “küslük” yoktur. Filistin halkının boykot çağrılarına rağmen ticaret almış başını gitmektedir. Zorlu holding gibi gruplar İsrail’e enerji vb sektörlerde yatırım yapmaktadır. İstihbarat anlamında ve askerî alanlardaki ilişkiler sürmektedir. Ama, diplomatik alandaki gerilim, Türkiye burjuvazisini daha büyük adımlar atmaktan alıkoymaktadır. Bugün, İstibdad rejimi, daha önce yarım bıraktığı bir işi tamamına erdirmeye niyetlidir. AKP, Berat Albayrak’ın enerji bakanlığı döneminde, Filistinlilere ait doğalgazın çalınmasında Siyonistlere suç ortağı olma yönünde bir girişimde bulunmuş, o zaman buna “normalleşme” adı verilmişti. Mavi Marmara Davası’nı Türkiye mahkemelerinde düşürecek bir uluslararası antlaşma iki ülke tarafından imzalanmış, Filistin davasını savunanlara İstibdad rejimi yayın organlarında hakaretler edilmişti. Şimdi, İsrail’in Kıbrıs ve Yunanistan ile planladığı EastMed boru hattı projesinin ABD emperyalizminden veto yemesini müteakiben İsrail ve Türkiye bir araya geliyor. Bu yeni normalleşmenin ardında emperyalizmin de olduğunu anlamak hiç de zor değil. Bundan yine İsrail ile iş yapacak olan patronlar fayda sağlayacak. Türkiye’nin işçisi, köylüsü, küçük esnafına İsrail ile yakınlaşmaktan en ufak bir yarar gelmeyecek. Aksine, İsrail güçlendikçe bölge daha istikrarsız olacak, emperyalizmin bölgedeki egemenliği perçinlenecek, halkımız bu yüzden daha büyük bedeller ödeyecek. Biz Filistin Dostları, Filistinlilere ait doğalgaz kaynaklarının yağmalanmasını ve bu şekilde İsrail’in daha da güçlendirilmesini reddediyoruz!

Bugün istibdad medyası, İsrail’in “yola geldiğini”, bu normalleşmenin bizim çıkarımıza olduğunu iddia ediyor. Bu normalleşmeye karşı çıkanları, “dış politikadan anlamamakla” itham ediyor. Evet, biz sadece İstibdad rejimini kurtarmayı amaçlayan bir dış politikayı anlamıyoruz. Kabul de etmiyoruz. Biz, hem emekçi halkımızın hem de Filistinlilerin çıkarına olacak politikaları savunuyoruz. Emperyalizmin yenilmesini, Siyonist İsrail’in yıkılmasını istiyoruz. BAE’den gelecek bir avuç dolarla, İsrail’den alınacak boru hattı ihalesiyle halkımızın abâd olmayacağını, aksine emperyalizm ve bölgedeki müttefikleri güçlendikçe bölgenin daha da istikrarsızlaşacağını, emperyalizmin bölgedeki egemenliğinin perçinleneceğini, halkımızın bu yüzden daha büyük bedeller ödeyeceğini biliyoruz. Bu yüzden, Filistin halkının çağrısına uyulmasını ve İsrail’e yönelik boykot ve yaptırımlar uygulanmasını, İsrail’e yönelik yaptırımları savunuyoruz. İsrail ile askerî, ticarî, diplomatik ve istihbarî tüm ilişkilerin sonlandırılmasını talep ediyoruz. Bugün ise hep bir ağızdan haykırıyoruz: Katil Herzog Türkiye’den defol!

Emperyalizme ve Siyonizme Karşı Filistin Dostları