Filistinli 6 Tutsak Açlık Grevini Sürdürüyor

Yüzbinlerce Filistinli’yi etnik arındırmaya maruz bırakmış, onbinlercesini katletmiş, kalanları da açık hava gettolarında yaşamaya mahkûm kılmış bulunan İsrail, bugün binlerce Filistinli’yi de tutsak etmiş durumda. Kendi verilerine göre bugün 4.000’den fazla Filistinli İsrail hapishanelerinde tutuluyor.

Bunların önemli bir bölümü siyasî nedenlerle tutsak edilmiş durumda. Ancak hangi nedene dayanırsa dayansın, işgalci bir gücün topraklarını işgal ettiği bir halkı bu şekilde tutsak etmesi uluslararası hukukun yetersiz çerçevesi açısından bile sorunlu. Dahası, Siyonistler hukukun en temel ilkelerini dahi ayaklar altına alacak biçimde, bazı tutsakları kendilerine hiçbir açık suçlama yöneltmeden ellerinde tutmayı sürdürüyorlar. İdarî tutukluluk gibi absürd bir isme sahip olan bu uygulama, Siyonist zulmün en uç örneklerinden. Orman kanunlarının bile gerisindeki bu uygulamayla İnsanlar yıllar boyu tutsak edilebiliyor. Şu an İsrail’in elindeki “idarî tutuklu” sayısı 500’ün üzerinde.

Açlık grevini sürdüren altı tutsak da kendilerine yönelik bu idarî tutukluluğu protesto ediyorlar. Aralarında açlık grevine ilk çıkan tutsak olan Keyid Fesfûs, açlık grevinin 73. gününde ve ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Son katılan Şâdi Ebu Ekir dahi bir aydan fazla zamandır açlık grevinde. Üstelik tüm açlık grevcisi Filistinliler İsrail hapishanelerinde en kötü koşullardaki hücrelerde tecrit ediliyor, kötü muameleye maruz kalıyorlar.

Gazze’ye yönelik ablukası, bombardımanları ve Batı Şeria’ya yönelik sistematik (ve her seferinde en az onlarca Filistinli’nin öldüğü) operasyonları ile birlikte düşünüldüğünde, Siyonistlerin Filistinlilere yönelik tutuksak etme uygulamalarının kapsamlı bir Siyonist etnik arındırmanın unsurları olduğu anlaşılıyor. Amaç tarihî Filistin topraklarını Filistinli Araplardan arındırmak. İşte açlık grevleri bu anlamda direniş örgütlerinin silahları, Filistinli gençlerin taşları kadar önemli. Buna nasıl destek olacağımız ise açık. Türkiye’de ve dünyanın her yerinde İsrail’e yönelik boykot, yaptırım ve yatırımların geri çektirilmesi için, Filistin halkının mücadelesini Türkiye’deki istibdad rejiminin ki gibi lafta değil, gerçekten destekleyecek politikalar için, emperyalizm ve Siyonizmin yenilmesi için durmaksızın mücadele!