İsrail’in Cenin Kampına Yaptığı Saldırı ABD’nin Şikago Şehrinde Protesto Edildi

İsrail işgal güçleri, 26 Ocak Perşembe günü Cenin mülteci kampına yaptığı saldırıda 10 Filistinliyi katletmiş çok sayıda Filistinliyi de yaralamıştı. ABD’nin birçok metropolünde bu saldırı Filistin ve Arap diasporasının oluşturduğu kitleler tarafından protesto ediliyor ve dayanışma eylemleri düzenleniyor. Bu eylemlerden biri 29 Ocak Pazar günü ABD’nin Illinois eyaletine bağlı Şikago şehrinde gerçekleştirildi. “Filistin’de Adalet için Şikago Koalisyonu” (Chicago Coalition for Justice in Palestine) adlı çatı örgütü tarafından organize edilen eyleme “Filistinde Adalet için Öğrenciler Platformu” (Students for Justice in Palestine Chicago) , “Filistin için Amerikalı Müslümanlar” (American Muslims for Palestine), “Filistin Topluluk Ağı” (U.S Palestinian Community Network) , “Barış için Yahudilerin Sesi Platformu” (Jewish Voice for Peace) ve “Şikago Siyah Hayatlar Önemlidir Koalisyonu” (Chicago Coalition of Black Lives Matter) isimli kitle örgütlerinin yanısıra Filistine destek veren çok sayıda kişi katıldı. Kitle örgütleri tarafından basın açıklamaları okundu ve ardından Şikago’nun en kalabalık caddelerinden biri olan Michigan Caddesi’nde sloganlı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

“Filistin’de Adalet için Şikago Koalisyonu” adına açıklama yapan bir basın sözcüsü Batı Şeria’nın Cenin kampında 10 Filistinlinin katledildiği ve onlarcasının yaralandığı saldırının eşi benzeri görülmemiş bir insanlık suçu olduğunu söylerek söze başladı ve Uluslararası Kızıl Haç örgütünün raporundan bir alıntı yaptı. İsrail güçlerinin, yaralıların olduğu bir hastaneye önce biber gazı atıp daha sonra ablukaya alması sonucu hastanedeki yaralılara müdahale edilemediği ve yaralıların tahliyesinin engellediği belirtildi. Cenin’deki katliamın bir gün içinde yapılan bir katliam olmadığı, aksine bu katliamın İsrail’in Filistin direnişini ezmek için aylardır uygulamakta olduğu sistematik saldırıların bir sonucu olduğu söylendi. 2022 yılında toplamda 231 Filistinlinin katledildiğini ve bunun 2005 yılından bu yana en yüksek sayı olduğuna işaret edildi. 2023 yılında ise henüz Ocak ayı olmasına rağmen daha şimdiden 30’dan fazla Filistinlinin katledildiğine ve Netanyahu öncülüğündeki faşist ve Arap düşmanı hükümetin bu sayıyı daha da arttırabileceğine dikkat çekildi. Fakat buna rağmen Filistin direnişinin asla teslim olmayacağı, mücadeleye işgal edilen toprakların bütün cephelerinde devam edileceği belirtildi.

“Barış için Yahudilerin Sesi Platformu” adına açıklama yapan bir basın sözcüsü de katliamın İsrail’in  “dalgakıran operasyonları”nın bir parçası olduğunu belirtti. Filistinde her gün artmakta olan ölümlerin sebebinin İsrail’in Filistin üzerinde uyguladığı ırk ayrımcı rejim olduğunu, İsrail’in yeni ırkçı hükümetinin ise devam eden krizi daha da derinleştireceğini belirtti. İsrail ve Filistin arasında devam eden savaşın eşit güçler arasında bir çatışma olarak adlandıralamayacağı, ortada İsrail lehine asimetrik bir güç dengesinin olduğu ve bunun en büyük sorumlusunun da İsrail’e yıllık 3.8 milyar dolarlık askeri yardım sağlayan ABD olduğunu teşhir etti.

Yapılan basın açıklamalarının ardından kitle sloganlar eşliğinde Michigan Caddesi üzerinde yürüyüşe başladı. Yürüyüş esnasında İsrail’in suçlarını teşhir eden ve Filistin direnişiyle özdeşleşmiş çeşitli sloganlar sık sık coşkulu bir şekilde atıldı. “Nehirden denize özgür Filistin!”, “Tek bir çözüm var o da İntifada ve devrim!” , “İsrail ayrımcılığını (Apartheid) sonlandır! ”, “Filistin bizimdir, çalınan topraklarda barış olmaz !” ve “Etnik arındırma bir suçtur! ” atılan sloganlar arasında sık sık yer aldı. Yoğun bir trafiğe sahip olan Şikago’da sürücüler zaman zaman kornalarıyla eylemcilere destek oldular. Emperyalizme ve Siyonizme Karşı Filistin Dostları’ndan bir yoldaşımız da Filistin diasporasına destek için eylemde yer aldı.