Filistin halkı Nizâr Benât’ı katleden Mahmud Abbas yönetimini devirmek istiyor!

Filistin’de işbirlikçi Mahmud Abbas yönetimine muhalif tutumuyla tanınan siyasetçi Nizâr Benât, Filistin Özerk Yönetimi güvenlik güçlerince bu sabah erken saatlerde gözaltına alındı. Kısa bir süre sonra da kendisinin gözaltında yaşamını yitirdiği açıklandı. Ancak ne ailesi ne de Filistinliler bu açıklamaya inanmıyor.

Anadolu Ajansı’na konuşan aile, sabaha karşı evlerine kapıları patlatılarak girildiğini ve Benât’ın evde demir sopalarla darp edildiğini bildirdi. Bu öfkenin nedeni hiç kuşkusuz Benât’ın Mahmud Abbas idaresine yönelik sert eleştirileridir. Benât daha önce de gözaltına alınmış, ayrıca iptal edilen seçimlere de kendi bağımsız listesiyle girmek üzere başvuru yapmıştı.

Öte yandan Batı Şeria’nın farklı noktalarında öğlen saatlerinden itibaren işbirlikçi Mahmud Abbas yönetimini kınayan ve cinayetle suçlayan eylemler başladı. Gösterilere katılan Filistinliler, Arap devrimlerinden duymaya alışık olduğumuz “Eşşab Yurid Iskat En-nizâm” yani “Halk rejimi devirmek istiyor” sloganını atarken, Özerk Yönetim’in polisi gösterilere sert bir şekilde müdahalede bulundu. 

Emperyalizme ve Siyonizme Karşı Filistin Dostları olarak, Nizâr Benât’ın katlini kınıyoruz. Bu cinayet işbirlikçi Mahmud Abbas idaresinin Filistin halkının sırtına sapladığı yeni bir hançerdir. İşbirlikçi yönetim Filistin halkının kendisini sandığa gömeceğini bildiği için seçimleri ertelemiş ve Mayıs ayında yoğunlaşan Siyonist saldırılar karşısında hiç bir şey yapamamış olmanın suçluluğu ile karşısındaki güçlere saldırıyor. Ancak bugün sokağa dökülen halkın haykırdığı sloganlar elbet Filistin’de de gerçek olacak ve halk Siyonistlerin yanı sıra işbirlikçilerini de elbet defedecek!

Yıkılsın Siyonist İsrail Devleti!

Kahrolsun işbirlikçi Mahmud Abbas Yönetimi