Ed-Damîr: Halide Jerrar’ın Adil Yargılanma Hakkı Ayaklar Altına Alınıyor

Tutsaklarla Dayanışma ve İnsan Hakları Örgütü Ed-Damîr, geçtiğimiz günlerde sitesinde bir açıklama yaparak Filistinli Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyesi ve Filistin Meclisi üyesi Halide Jerrar’ın adil yargılanma hakkının İsrail askerî mahkemesi tarafından bir kez daha çiğnendiğini duyurdu. Ed-Damîr’in açıklamasına göre askerî mahkeme 1 Mart 2021’de Jerrar’a 24 aylık bir hapis ve 4.000 şekel para cezası verdi. Jerrar, 31 Ekim 2019’da İsrail’in Filistinli militanlara ve üniversite öğrencilerine yönelik o dönem yürüttüğü saldırıların bir parçası olarak tutsak alınmış, Siyonistler o günden bu yana hakkında asılsız suçlamalar ileri sürmeye devam etmişlerdi.

Ed-Damîr’e göre, İşgalci İsrail, Filistinlilerin siyasî bağımsızlığına kavuşması ve kendi kaderini tayin hakkını kullanmasını engelleme planının bir parçası olarak, Filistinli siyasîleri sistematik bir biçimde hedef almayı sürdürüyor. Askerî mahkemenin Jerrar hakkında vermiş olduğu karar da, İsrail askerî yargısının kapsamlı bir Apartheid sistemi yaratılmasındaki rolünü gözler önüne seriyor.

Siyonistlerce hedef alınan Filistinli kadın önder Halide Jerrar, 1994 ve 2006 yılları arasında Ed-Damîr Mahkumlarla Dayanışma ve İnsan Hakları Örgütü’nün yöneticiliğini yürüttükten sonra, 2006 yılında Filistin Meclisi’ne seçilmiş, o tarihten bu yana bu mecliste mahkumlar komisyonunun başkanlığını yürütmüştü. Jerrar, ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin izlenmesi için oluşturulan Filistin Ulusal Komitesi’ne de atanmıştı.

Ed-Damîr, açıklamasında, İsrail askerî yargısının yasadışılığının, adil yargılama hakkının ihlalinin çok ötesinde olduğunu vurgulayarak, bu mahkemelerin oluşturulmuş olmalarının ve yaptıkları yargılamalarının kendisinin uluslararası hukuk ilkelerinin vahim bir ihlali olduğunu belirterek, uluslararası toplumu İsrail işgaline ve Filistin halkını hedef alan Apartheid rejimine son vermek ve Filistinli siyasî tutsakların derhal salıverilmesini sağlamak için uluslararası hukuktan doğan sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Açıklamanın orjinali için: http://addameer.org/news/press-release/en/khalidajarra